
Ключови думи: регистрация на марка, опозиция, търговски марки, адвокат, Пловдив
адвокат Маргарита Балабанова –
докторант по Търговско право към ИДП при БАН
Всяка заявка за национална регистрация на марка, която отговаря на изискванията за формална редовност и ако не са налице абсолютни основания за отказ на регистрация на марка, се публикува в Официалния бюлетин на Патентното ведомство.
В тримесечен срок от тази публикацията[1], пред Патентното ведомство може да се подаде опозиция срещу регистрацията на марка или срещу признаване действието на международна регистрация на марка на територията на Република България.
- Основания за подаване на опозиция
Основания за подаване на опозиция са относителните основания за отказ за регистрация по чл. 12 от Закона за марките и географските означения (ЗМГО), а именно:
- заявена е марка, която е идентична на по-ранна марка и стоките или услугите на заявената и на по-ранната марка са идентични;
- когато поради нейната идентичност или сходство с по-ранна марка и идентичността или сходството на стоките или услугите на двете марки съществува вероятност за объркване на потребителите, която включва възможност за свързване с по-ранната марка.
По-ранна марка е например марка с по-ранна дата на подаване на заявката или с по-ранен приоритет, регистрирана по реда на ЗМГО; заявена марка с по-ранна дата на подаване или с по-ранен приоритет, ако бъде регистрирана по реда на ЗМГО; международна регистрация на марка с по-ранна дата на регистрацията, с по-ранен приоритет или с по-ранна дата на териториалното разширение и с признато действие на територията на Република България; марка на Европейския съюз с по-ранна дата на подаване на заявката или с по-ранен приоритет, или със старшинство за територията на Република България по отношение на марки по т. 1 и 3, което е признато и уредено съгласно правилата на Регламент (ЕС) 2017/1001 на Европейския парламент и на Съвета от 14 юни 2017 г. относно марката на Европейския съюз (OB, L 154/1 от 16 юни 2017 г.); марка, която е общоизвестна на територията на Република България към датата на подаване на заявка за марка, съответно към датата на приоритета и други, изрично посочени хипотези в чл. 12, ал. 2 ЗМГО.
- Процедура по опозиция
Опозицията има законоустановено съдържание, на което трябва да отговаря.
Опозицията се разглежда от състав по опозиции, който се състои от трима експерти, единият от които е държавен експерт по смисъла на чл. 64 ЗМГО и е председател на състава. Съставът се назначава със заповед на председателя на Патентното ведомство.
За опозиция срещу регистрацията на марка, се уведомява заявителят на марката – обект на опозицията. За опозиция срещу признаване действието на международна регистрация на марка се уведомява Международното бюро на Световната организация за интелектуална собственост, наричано по-нататък „Международното бюро“.
Извършва се проверка за допустимост и формална редовност на опозициите, по която се проверява дали опозицията е подадена в срок, дали са спазени законовите изисквания за съдържанието й, както и дали е заплатената такса. Когато се констатират нередовности, се уведомява лицето, което я е подало, като му се предоставя едномесечен срок за отстраняването им. Когато нередовностите не бъдат отстранени в този срок, производството по опозиция се прекратява. Отказът за образуване и прекратяването на производството се извършват с решение на състав по опозиции.
След приключването на проверката за допустимост и формална редовност на опозицията на двете страни се изпраща уведомление, с което им се предоставя тримесечен срок за постигане на споразумение, който започва да тече от датата на изпращане на уведомлението. Този срок може еднократно да се удължи с три месеца по писмено искане, подписано от страните, придружено с документ за платена държавна такса, ако плащането е по банков път. Едновременно с уведомлението на заявителя на марката – обект на опозиция, се предоставя единият екземпляр от опозицията заедно с доказателствата, когато такива са представени.
Когато не бъде депозирано споразумение в срок, на заявителя се предоставя двумесечен срок за отговор по опозицията и доказателствата, ако такива са представени. Отговорът на заявителя се предоставя на лицето, подало опозицията, за даване на становище в едномесечен срок. Ако в едномесечния срок опонентът представи становище, то се предоставя на заявителя за отговор в едномесечен срок от съобщаването, при условие че с него са представени нови факти, обстоятелства и/или доказателства от значение за опозицията.
По искане на заявителя на марката – обект на опозиция, лицето, подало опозицията, представя доказателства за реално използване на по-ранната марка във връзка със стоките или услугите, за които е регистрирана, и на които се основава опозицията през петте години, предхождащи датата на подаване или датата на приоритета на заявката за регистрация на марка – обект на опозиция, или доказателства, че съществуват основателни причини за неизползването й, при условие че по-ранната марка е регистрирана поне 5 години преди датата на заявяване или датата на приоритета на по-късната марка. Искането следва да бъде направено при първата предоставена на заявителя възможност за отговор по подадената опозиция.
- Разглеждане на опозицията и правомощия на състава по опозиции
След изтичането на този срок съставът по опозиции пристъпва към разглеждане на опозицията, на отговорите на заявителя, на становището на опонента и на доказателствата, ако такива са представени. Разглеждането на опозицията се ограничава до правните основания и мотивите във връзка с тях.
След изясняването на всички факти и обстоятелства по спора съставът по опозиции взема решение, с което:
- опозицията се оставя без уважение;
- се постановява пълен или частичен отказ на регистрацията на марката – обект на опозиция.
Решенията по опозиции се постановяват в тримесечен срок, след като е приключило събирането на доказателствата и материалите от страните.
- Производство в отдела по спорове
Срещу решението на съставът по опозиции може да се подаде жалба в двумесечен срок от съобщаването на решението пред съставите за разглеждане на жалби, които включват по двама държавни експерти по смисъла на чл. 64 ЗМГО и по един юрист.
След приключването на проверката за допустимост и формална редовност на жалбите по чл. 69, ал. 1, т. 3 единият екземпляр на жалбата се предоставя на заинтересованата страна за отговор в едномесечен срок.
След изясняването на всички факти и обстоятелства по спора съставът по спорове изготвя становище за вземане на решение, с което:
- оставя без уважение жалбата срещу решение на основание чл. 58, ал. 7;
- отменя решението на основание чл. 58, ал. 7 и връща за повторно разглеждане;
- оставя без уважение жалбата срещу решение на основание чл. 57, ал. 9, т. 1;
- отменя решението на основание чл. 57, ал. 9, т. 1 и връща за повторно разглеждане;
- оставя без уважение жалбата срещу решение за отказ на регистрацията на марка на основание чл. 57, ал. 9, т. 2;
- отменя решението за отказ на регистрацията на марка на основание чл. 57, ал. 9, т. 2 и връща за повторно разглеждане или за продължаване на производството по заявката.
Решенията се вземат от председателя на Патентното ведомство или от оправомощен от него заместник-председател в двумесечен срок от приключването на размяната на кореспонденция между страните.
Когато се отмени решение на състав по опозиции, при повторното му разглеждане се взема решение по същество.
- Съдебен контрол
Решението подлежи на съдебен контрол и може да се обжалват пред Административния съд – град София, в двумесечен срок от съобщаването.
[1] Който за международната регистрация на марка започва два месеца след публикацията по чл. 49, ал. 3 ЗМГО
За повече информация и контакти:
адвокат Маргарита Балабанова, тел. 0883328927