
Ключови думи: преобразуване на търговски дружества, вливане, сливане, разделяне, отделяне, правоприемство, съотношение, адвокат по търговско право
Адвокат Маргарита Балабанова
Доктор по търговско право
- Общи положения
Търговските дружества могат да се преобразуват чрез вливане, сливане, разделяне, отделяне и отделяне на еднолично търговско дружество, както и чрез промяна на правната форма. При всички форми на преобразуване преобразуващите се, приемащите и новоучредените дружества (участващите в преобразуването дружества) могат да бъдат от различен вид, доколкото закон не предвижда друго. Еднолично търговско дружество може да се преобразува и чрез прехвърляне на цялото си имущество на едноличния собственик, ако той е физическо лице.
Следва да се посочи, че с изменението на ТЗ ДВ, бр. 104 от 2007 г. в глава 16 се уреди Раздел V , който урежда преобразуването на търговско дружества с участие на дружества от държави-членки на Европейския съюз, или от друга държава-страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.
Същественото за преобразуването е, че като юридически факт по правило то има едновременно правопрекратяващо и правопораждащо действие. Ако за критерий се вземе съдържанието на промените между прекратеното и образуваното търговско дружество, се различават два вида преобразуване. При единия вид се касае за промяна във вида търговско дружество, означено в Търговския закон като промяна във формата, или по-точно-преобразуване чрез превръщане/конвертиране/ от един дружествен вид в друг дружествен вид/ от СД в ООД, от ООД в АД и др./.
Вторият вид преобразуване се отнася до броя на търговските дружества, с които се извършва концентрация или деконцентрация. На мястото на две или повече търговски дружества се създава едно или на мястото на едно се образуват няколко търговски дружества[1].
Предвид разпоредбата на чл. 64 ТЗ, установяваща лимитативно петте вида търговски дружества, преобразуването им е винаги преход от един вид към друг, докато трансформирането на ЕООД в ООД или обратно никога не е преобразуване, а се явява само преструктуриране на капитала на такова дружество[2].
- Правоприемство при преобразуване на търговски дружества
Преобразуването на търговските дружества, което е уредено в глава ХVI на ТЗ, по правило е свързано с правоприемство. При вливане имуществото на преобразуващото/щите се дружество/а преминава в патримониума на приемащо дружество, а при сливане имуществата на преобразуващите се дружества се придобиват от новоучреденото дружество. При разделяне имуществото на преобразуващото се дружество преминава към имуществата на новоучредени или приемащи дружества, а при отделянето част от имуществото на преобразуващото се дружество преминава към новоучреденото/ите и/или приемащото/ите дружество/а.
Правоприемството настъпва от датата на вписването на преобразуването в търговския регистър (арг. от чл.263и ТЗ), т.е. от тази дата титуляр/и на правата, притежавани преди преобразуването от преобразуващото/щите се дружество/а, става новоучреденото/ните и/или приемащото/щите дружество/а. Когато преобразуващото/щите се дружество/а е притежавало вещни права върху недвижими имоти или други права, за които закон изисква отчуждаването им да бъде вписано в книгите по ПВ, чл.263и ал.6 ТЗ предвижда издаване на удостоверение за вписване на преобразуването и задължава управителния орган на новоучреденото/ните или приемащото/щите дружество/а да го представи пред съответния регистър.
Законодателят отчита необходимостта от оповестяване на преминаването на права и постановява нещо различно от общия принцип, че на вписване в книгите по ПВ подлежат актове за недвижими имоти (чл.4 ПВ). В случая правоприемството се осъществява въз основа на смесен фактически състав, в който се включват както юридически факти на частното право, така и вписването в търговския регистър, което става въз основа на волеизявление на държавен орган. Когато се осъществят всички факти от състава, правоприемството е настъпило[3].
- Еквивалентно съотношение на замяната
Един от основните принципи при преобразуването на търговски дружества е принципа на еквивалентно съотношение на замяната. Съгласно чл. 261б ТЗ при преобразуване съдружниците или акционерите в преобразуващите се дружества стават съдружници или акционери в едно или повече от новоучредените и/или приемащите дружества. Придобитите дялове или акции след преобразуването трябва да са еквивалентни на справедливата цена на притежаваните преди преобразуването дялове или акции в преобразуващото се дружество.
За постигане на еквивалентно съотношение на замяна могат да бъдат направени парични плащания на съдружниците или акционерите в размер не повече от 10 на сто от съвкупната номинална стойност на придобитите дялове или акции.
Не могат да се придобиват акции или дялове в приемащо или новообразувано дружество срещу акции или дялове в преобразуващото се дружество, притежавани от приемащото дружество, както и срещу собствени акции на преобразуващото се дружество. Тази забрана се отнася и за лице, което действа от свое име, но за сметка на дружеството.
Съгласно чл. 261в ТЗ членовете на управителните органи на преобразуващите се и приемащите дружества отговарят пред съдружниците и акционерите в дружеството за вреди от неизпълнение на задълженията им при подготовката и провеждането на преобразуването.
- Запазване на правата на трети лица
При преобразуване съществуващи залози и запори върху дялове и акции в преобразуващи се дружества преминават върху придобитите в замяна дялове или акции в приемащи и/или новоучредени дружества.
Преминаващите залози и запори се вписват служебно или по искане на кредитора в търговския регистър съответно в централния регистър на ценни книжа, воден от „Централен депозитар“ – АД, и в книгата на акционерите, водена от дружеството.
[1] Решение № 84 от 02.06.2017 г. по гр. д. № 4136/2016 г. на ВКС, III гр. о.
[2] Определение № 164 от 02.05.2018 г. по т. д. № 972/2018 г. на ВКС, II тър. о.
[3] Вж. т.3 на Тълкувателно решение № 7 от 25.04.2013 г. по тълк. д. № 7 / 2012 г. на ОСГТК на ВКС