
Ключови думи: прехвърляне на дружествен дял, ООД, съдружник, адвокат търговско право, адвокатска кантора, Пловдив
Автор:
доктор по Търговско право
0883328927
Адвокатската услуга се изразява в:
- изготвяне на всички необходими документи за прехвърляне на дружествен дял в ООД, както и на документите, необходими за уреждане на последиците от прехвърлянето, което може да доведе до промяна в членския състав на ООД;
- съдействие на страните в нотариалното производство, тъй като част от документите трябва да са нотариално заверени;
- вписване на прехвърлянето на дружествени дялове в ООД и на свързаните с него промени в Търговския регистър;
- съдейства за уреждане на имуществените последици при прехвърлянето на дружествени дялове.
- Прехвърляне на дружествен дял в ООД
Съгласно чл. 129, ал. 1 ТЗ дружественият дял в ООД може да се прехвърля. Прехвърлянето на дружествения дял от един съдружник на друг се извършва свободно, а на трети лица – при спазване на изискванията за приемане на нов съдружник и ако няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял.
Прехвърлянето на дружествени дялове в ООД може да стане с почти всички познати облигационни договори – например замяна, дарение, както и с ненаименовани договори. Най-голямо практическо приложение има покупко-продажбата на дружествени дялове.
Когато приобретателят на дяловете не е съдружник, той се явява трето лице за дружеството по смисъла на чл. 129, ал. 1 ТЗ, поради което придобиването на членственото право се подчинява на реда за приемане на нови съдружници. Необходимо е лицето да подаде молба до дружеството, в която заявява, че приема условията на дружествения договор. Необходимо е също така това трето лице да бъде прието за съдружник с решение на общото събрание на дружеството. Решението за приемане се вписва в ТРРЮЛНЦ.
- Съдържание
Договорът за прехвърляне на дружествени дялове, регламентиран с чл. 129 ТЗ е особен вид договор, поради различния обхват на действието му в отделните негови части. В частта за прехвърляне на дружествените дялове, той има действие не само за страните по него, а и за трето неучастващо лице – дружеството с ограничена отговорност, чиито дялове са предмет на прехвърляне. За дружеството възниква задължение по силата на чл. 6 ЗТРРЮЛНЦ да отрази промяната в дружествения договор и ТРРЮЛНЦ – чл. 119, ал. 2 вр. с чл. 115, т. 3 ТЗ[1]. Прехвърлителната част на договора е негова съществена част, индивидуализираща и типизираща сделката – essentialia negotii.
Установената съдена практика[2] приема, че в частта за цената, съдържанието на договора е несъществено – accidentalia negotii. Това е така, поради обстоятелството, че това не е нито индивидуализиращ, нито типизиращ белег на сделката, доколкото няма пречка тя да бъде и безвъзмездна. В частта за престацията, която дължи приобретателят или липсата ù (възмездност/безвъзмездност), договорът по чл. 129 ТЗ има действие само между страните, но не и за дружеството, както е в прехвърлителната част. Това не е същински и задължителен елемент от фактическия състав на прехвърлянето, а облигационна последица от съгласието за прехвърляне на дружествени дялове. Т. е. евентуалното неизпълнение на задължение за плащане на цената не рефлектира пряко върху правната сфера на дружеството, а само върху имуществената сфера на прехвърлителя.
- Форма
Чл. 129, ал. 2 ТЗ предвижда, че прехвърлянето на дружествен дял се извършва с договор, сключен с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно и се вписва в ТРРЮЛНЦ след представяне от управителя на дружеството и от праводателя на декларация по образец, че няма изискуеми и неизплатени задължения за трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял.
Ако формата за действителност не бъде спазена, то договорът ще е нищожен на основание чл. 26, ал. 2, предл. 3 ЗЗД.
С оглед направеното разграничение между същественото и несъщественото съдържание на сделката, установената съдебна практика на ВКС, приема, че в съществената, прехвърлителна част на договора за прехвърляне на дружествени дялове, писмената форма с нотариална заверка на подписите и съдържанието е условие за действителност (ad solemnitatem), а в несъществената част за цената – условие за доказване (ad probationem). Писмената форма с нотариална заверка на подписите и съдържанието, въведена с разпоредбата на чл. 129, ал. 2 ТЗ е условие за действителност само на прехвърлителното вещно действие на договора, което следва да бъде отразено в ТРРЮЛНЦ. Това следва и от обстоятелството, че сделката може да е безвъзмездна като например дарение. По отношение на облигационните последици за страните по договора по чл. 129, ал. 2 ТЗ, предвидената от закона форма е условие за доказване[3].
[1] Съгласно чл. 6 ЗТРРЮЛНЦ всяко юридическо лице с нестопанска цел е длъжно да поиска да бъде вписано в търговския регистър, съответно в регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, като заяви подлежащите на вписване обстоятелства и представят подлежащите на обявяване актове.
[2] Така Решение № 25 от 10.06.2016г. т. д. № 3113/2014 год. на ВКС, I т. о.
[3] Така Решение № 25 от 10.06.2016г. т. д. № 3113/2014 г. на ВКС, I т. о.