
автор: адвокат Маргарита Балабанова
доктор по Търговско право към ИДП при БАН
Съгласно чл. 3 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение (ЗМДВИП), изменен с Държавен вестник (ДВ) бр. 34 от 09.04.2020г., за срока от 13 март 2020 г. до отмяната на извънредното положение спират да тека определени, изрично посочени в чл. 3 срокове. Сроковете, които не са посочени като спрени или които са изрично посочени в приложение към чл. 3, ал. 1 като изключения, продължават да текат и по време на извънредното положение. Това са:
1. Договорно определени срокове
Такива са сроковете, определени от страните в сключените от тях договори и други частни документи, като например покани за плащане и за изпълнение на други задължения. Те не следва да считат спрени, защото не са давностни и не са определени в нормативен акт[1].
До отмяната на извънредното положение, обаче, съгласно чл. 6 ЗМДВИП при забава за плащане на задължения на частноправни субекти, длъжници по договори за кредит и други форми на финансиране (факторинг, форфетинг и други), предоставени от банки и финансови институции по чл. 3 от Закона за кредитните институции, включително когато вземанията са придобити от други банки, финансови институции или трети лица (например чрез цесия), и по договори за лизинг, не се начисляват лихви за забава и неустойки, задължението не може да бъде обявено за предсрочно изискуемо и договорът не може да бъде развален поради неизпълнение, както и не може да бъдат изземвани вещи.
2. Преклузивни срокове
Други срокове, определени в закон, извън тези по чл. 3, които са свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения на частноправни субект, са преклузивните и рекламационните срокове. След изменението на ЗМДВИП с ДВ бр. 34/09.04.2020г. се предвиди, че тези срокове не спират да текат по време на извънредното положение. Ако обаче тези срокове изтичат по време на извънредното положение, то съгласно чл. 4, ал. 1 ЗМДВИП те се удължават с един месец от отмяната на извънредното положение[2].
Изтичането на преклузивните срокове прекратява субективни права и правни задължения. Като преклузивни в литературата и съдебната практика се квалифицират сроковете по глава VI от Семейния кодекс (СК) за исковете за оспорване на бащинство, за припознаване и други, сроковете в Закона за авторското право и сродните му права за продължителността на авторските права, искът за отмяна на решение на общото събрание по чл. 74 от Търговския закон (ТЗ) и други.
3. Рекламационни срокове
Рекламационните срокове не са изрично дефинирани в закона. Рекламационният срок е установен в закона срок, в рамките на който титулярът на едно субективно право е длъжен да отправи искане до длъжника за доброволно удовлетворяване на неговата претенция. Целта на рекламацията е страните доброволно да уредят отношенията си и да се избегне съдебно производство. Рекламационните срокове обикновено се установяват за гражданскоправни и търговскоправни отношения, които за едната страна възникват в множество случаи и пораждат спорове с насрещната страна.
В повечето случаи извършването на рекламация е въздигнато в предпоставка за упражняване на различни права. Последица от изтичане на рекламационния срок е, че ако рекламация не бъде направена в срок, съответното лице губи възможността да направи рекламацията в по-късен момент и губи правата, с които се свързват с рекламацията. Така например съгласно чл. 114 ЗЗП при несъответствие на потребителската стока с договора за продажба и когато потребителят не е удовлетворен от решаването на рекламацията има право да развали договора и да иска възстановяване на заплатената от него сума или да иска намаляване на цената.
4. Процесуални срокове
Процесуалните срокове, които не са по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства също не спират, по аргумент за противното от нормата на чл. 3, ал. 1 ЗМДВИП.
Процесуалните срокове не спират и по изрично посочени в приложение към чл. 3, т. 1 от закона съдебните производства. Това са:
I. Наказателни съдебни производства
1. Делата по чл. 64 и чл. 65 от Наказателно-процесуалния кодекс и по чл. 270 от Наказателно-процесуалния кодекс;
2. Делата по чл. 66 от Наказателно-процесуалния кодекс;
3. Делата по чл. 67 от Наказателно-процесуалния кодекс;
4. Делата по чл. 68 от Наказателно-процесуалния кодекс;
5. Делата по чл. 69 от Наказателно-процесуалния кодекс;
6. Делата по чл. 70 от Наказателно-процесуалния кодекс;
7. Мерките по чл. 72 и чл. 73 от Наказателно-процесуалния кодекс;
8. Разпит на обвиняем пред съдия по чл. 222 от Наказателно-процесуалния кодекс;
9. Разпит на свидетел пред съдия по чл. 223 от Наказателно-процесуалния кодекс;
10. Делата по чл. 427 от Наказателно-процесуалния кодекс;
11. Делата по глава пета, раздел II от Закона за здравето;
12. Делата по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест по искания за задържане или предаване на лица;
13. Делата по Закона за признаване, изпълнение и изпращане на съдебни актове за налагане на наказание лишаване от свобода или на мерки, включващи лишаване от свобода;
14. Делата по чл. 7 от Указа за борба с дребното хулиганство;
15. Делата по чл. 225, ал. 6 от Наказателния кодекс;
16. Делата по чл. 326, ал. 2 от Наказателния кодекс;
17. Делата по чл. 355 от Наказателния кодекс;
18. Делата, образувани по искания по Закона за специалните разузнавателни средства и чл. 159а от Наказателно-процесуалния кодекс;
19. Процесуалните действия по реда на чл. 146, чл. 158, чл. 161, чл. 164 и чл. 165 от Наказателно-процесуалния кодекс;
20. Делата по обжалване или протестиране на наказателни постановления, издадени при или по повод извънредното положение;
21. Делата по чл. 437 от Наказателно-процесуалния кодекс за предсрочно освобождаване по чл. 70 и 71 от Наказателния кодекс.
II. Граждански и търговски съдебни производства
1. Делата за упражняване на родителски права само относно привременни мерки;
2. Делата по Закона за защита от домашното насилие само относно заповед за незабавна защита или изменение на същата, както и в случаите на отхвърляне на молбата за защита;
3. Разрешения за теглене на суми от детски влогове;
4. Обезпечителните производства;
5. Делата за обезпечаване на доказателства;
6. Искания по Закона за електронните съобщения и чл. 19, ал. 6 във връзка с ал. 5 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел във връзка с чл. 536 от Гражданския процесуален кодекс;
7. Делата по чл. 62, ал. 3 от Закона за кредитните институции.
III. Административни съдебни производства
1. Делата по чл. 60 и чл. 166 от Административнопроцесуалния кодекс;
2. Делата по чл. 75 и чл. 157 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
3. Делата по чл. 72 от Закона за Министерството на вътрешните работи;
4. Обезпечителните производства;
5. Делата за обезпечаване на доказателства;
6. Делата по чл. 111 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража;
7. Делата по чл. 252 от Административнопроцесуалния кодекс;
8. Делата по Закона за обществените поръчки;
9. Делата по Закона за концесиите;
10. Делата по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове;
11. Делата по глава трета от Закона за държавната собственост и глава трета от Закона за общинската собственост;
12. Делата по Изборния кодекс;
13. Делата по оспорване на актове за установяване на публични вземания;
14. Делата по чл. 215 от Закона за устройство на територията, свързани с оспорване на актове за издадени разрешения за строеж и за одобрени и/или изменени подробни устройствени планове;
15. Делата по обжалване или протестиране на административни актове, издадени при или по повод извънредното положение;
16. Делата по глава тринадесета от Административнопроцесуалния кодекс.
5. Удължаване на срокове
Съгласно чл. 4, ал. 1 ЗМДВИП удължават се с един месец от отмяната на извънредното положение сроковете, определени в закон, извън тези по чл. 3, които изтичат по време на извънредното положение и са свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения на частноправни субекти, както и действието на административните актове, което е ограничено със срок и изтича по време на извънредното положение. От тази разпоредба става ясно, че посочените по-горе в статията срокове, които не са спрели да текат по време на извънредното положение, се удължават. Предпоставките са срокът да е определен със закон, да е свързан с упражняване на права или изпълнение на задължения на частноправни субекти ( напр. преклузивни, рекламационни и др.) и да изтича по време на извънредното положение. Ако са налице посочените предпоставки, съответният срок се удължава с един месец, който започва да тече от отмяна на извънредното положение.
Посоченото удължаване е неприложимо към уговорените от страните срокове в сключените от тях договори, защото те не са законоустановени. Също така не се удължават с един месец законово определените срокове, свързани с упражняване на права и изпълнение на задължения, които изтичат след отмяната на извънредното положение.
Съгласно чл. 4, ал. 2 ЗМДВИП удължаването на срока не се прилага за производствата, свързани с възлагане на обществени поръчки, концесионните процедури, производствата по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове, производствата по глава трета от Закона за държавната собственост и по глава трета от Закона за общинската собственост, производствата по Закона за подпомагане на земеделските производители, производствата по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, производствата по Закона за горите, производствата по Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, производствата по Закона за ветеринарномедицинската дейност, производствата по Закона за устройство на територията и производствата по Закона за защита на конкуренцията. Изречение първо се прилага и за производствата по съответните подзаконови нормативни актове.
6. Срокове, които бяха спрени преди изменението на закона с ДВ бр. 34/09.04.2020г.
Преди изменението на ЗМДВИП с ДВ (бр. 34/09.04.2020г.), чл. 3, т. 1 гласеше „За срока от 13 март 2020 г. до отмяната на извънредното положение спират да текат процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства, с изключение на сроковете по наказателни производства, по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест и производства, свързани с мерки за принуда“.
Т. 2 преди изменението гласеше, че спират да текат по време на извънредното положение „давностните и други срокове, предвидени в нормативни актове, с изтичането на които се погасяват или прекратяват права или се пораждат задължения за частноправните субекти, с изключение на сроковете по Наказателния кодекс и Закона за административните нарушения и наказания“.
Съгласно т. 3 (преди промяната) спират да текат „сроковете за изпълнение на указания, дадени от административен орган на страни или участници в производства, с изключение на производствата по Закона за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове“.
Съгласно § 13 от Заключителните разпоредби на ЗМДВИП (ДВ бр. 34/09.04.2020г.) сроковете по чл. 3, т. 1 и т. 2 относно „други срокове“ в досегашната редакция (преди измененията) и по отменената т. 3, спрени от обявяването на извънредното положение до влизането в сила на този закон, продължават да текат след изтичането на 7 дни от обнародването му в „Държавен вестник“. Извършените действия от обявяването на извънредното положение до влизането в сила на този закон запазват силата си.
Тоест с измененията на ЗМДВИП е предвидено, че другите срокове, предвидени в нормативни актове, с изтичането на които се погасяват или прекратяват права или се пораждат задължения за частноправните субекти и сроковете за изпълнение на указания, дадени от административен орган ще се считат спрени САМО за срока от 13.03.2020г. до 16.04.2020г. – период от 35 дена. След изтичането на 7 дни от обнародването на измененията на закона (09.04.2020г.) тези срокове продължават да текат. Затова считано от 17.03.2020г. тези срокове отново почват да текат, като се удължават с периода на спирането.
[1] Ако са налице съответните предпоставки страната може да се позове на непреодолимата сила, изразяваща се в обявеното извънредно положение. Докато трае непреодолимата сила, изпълнението на задълженията и на свързаните с тях насрещни задължения се спира.
[2] Виж т. 5 от настоящата статия
Ключови думи: адвокат, Пловдив, преклузивен срок, рекламационен срок, извънредно положение, изменение