УПРАВИТЕЛ НА ООД. ИМУЩЕСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ

управител

Ключови думи: управител, ООД, имуществена отговорност, вреди, търговско дружество, търговско право, адвокат, Пловдив, София

 

адвокат Маргарита Балабанова

Докторант по Търговско право към ИДП при БАН

 0883328927

 

  1. Управител на ООД. Общи положения.

Управителят организира и ръководи дейността на дружеството съобразно закона и решенията на общото събрание. Законът допуска управител да бъде и лице, което не е съдружник в дружеството.

Не може да бъде управител лице, обявено в несъстоятелност, или лице, което е било управител, член на управителен или контролен орган на дружество, прекратено поради несъстоятелност през последните две години, предхождащи датата на решението за обявяване на несъстоятелността, ако са останали неудовлетворени кредитори. Не може да бъде управител и лице, което е било управител, член на управителен или контролен орган на дружество, за което е било установено с влязло в сила наказателно постановление неизпълнение на задължения по създаване и съхраняване на определените му нива от запаси по Закона за запасите от нефт и нефтопродукти.

Дружеството се представлява от управителя. Представителството може да е еднолично или колективно. Законът не е ограничил броят на управителите. При няколко управители всеки един от тях може да действа самостоятелно освен ако дружественият договор предвижда друго. Други ограничения на представителната власт на управителя нямат действие по отношение на трети лица.

Управителят може да извършва всички правни действия от името на дружеството и ограниченията в представителната власт, извън рамките на чл. 141, ал. 2 ТЗ, нямат действие по отношение на третите лица[1]. Тези ограничения имат значение във вътрешните отношения между дружеството и управителя.

В ТРРЮЛНЦ се вписва името на управителя, който представя нотариално заверено съгласие с образец на подписа. Овластяването на управителя може да бъде оттеглено по всяко време и името му да бъде заличено от ТРРЮЛНЦ.

В правомощията на общото събрание е да избере управител. Решението на общото събрание за избор на управител следва да бъде вписано в Търговският регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ТРРЮЛНЦ), както и взетите решения за промяна на обстоятелствата подлежащи на вписване  (така чл. 140, ал. 1 във връзка с чл. 119, ал. 2, във връзка с ал. 1, т. 2 от ТЗ). За решенията на собственика при едноличните дружества с ограничена отговорност се прилага посочената ал. 1 на чл. 140 от ТЗ.

Последиците от решенията на общото събрание на съдружниците при избор, респ. освобождаването на управител, настъпват със самото решение във вътрешните отношения между съдружниците, а вписването на тези обстоятелства в ТРРЮЛНЦ има защитно действие само по отношение на третите лица/ чл. 141, ал. 6 ТЗ/. Така Определение № 451 от 06.07.2009 г. по т.д. № 184/2009 г. на ВКС и др.

Управителят може да поиска да бъде заличен от търговския регистър с писмено уведомление до дружеството. В срок до един месец след получаване на уведомлението дружеството трябва да заяви за вписване освобождаването му в търговския регистър. Ако дружеството не направи това, управителят може сам да заяви за вписване това обстоятелство, което се вписва, независимо дали на негово място е избрано друго лице.

  1. Договор за възлагане на управлението.

Съгласно разпоредбата на чл. 141, ал. 7 от ТЗ отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците, или от едноличния собственик. Единственото законово изискване за валидност на този договор е наличие на писмена форма. Законът не поставя като условие за валидност на договора сключването му като трудов или регистрирането му като такъв.

  1. Забрана за конкурентна дейност.

Съгласно чл. 142.  ТЗ без съгласие на дружеството управителят няма право:

  1. от свое или от чуждо име да извършва търговски сделки;
  2. да участва в събирателни и командитни дружества и в дружества с ограничена отговорност;
  3. да заема длъжност в ръководни органи на други дружества.

Ограниченията се прилагат, когато се извършва дейност, сходна с тази на дружеството. При нарушаване на горепосочените задължения управителят дължи обезщетение за причинените на дружеството вреди.

  1. Имуществена отговорност на управителя за вреди

Управителят отговаря имуществено за причинени на дружеството вреди. Последователно във формираната съдебна практика на ВКС по чл. 145 ТЗ се споделя разбирането, че отговорността по чл. 145 ТЗ е специална имуществена отговорност, която произтича от съществуващите между капиталовото дружество и управителя му два вида правоотношения – договорно и органно[2].

Във всички случаи, когато управител на ООД виновно и противоправно не изпълнява управителните си задължения и във връзка с това неизпълнение възникват вреди за дружеството, възниква и задължение за поправяне на тези вреди[3].

Фактическият състав на специалната отговорност на управителя е гражданска отговорност и обхваща: виновното, противоправно, вредоносно неизпълнение на задълженията на управителя, чието поведение възпрепятства управлението на дружеството и от което са последвали вреди[4].

Макар правоотношението между дружеството с ограничена отговорност и неговия управител да произтича от договор за управление и да има мандатен характер, в закона съществува специална правна норма – чл. 145 ТЗ, която урежда отговорността на управителя в случай на неизпълнение на задълженията му по договора за управление. Предвидената в чл. 145 ТЗ специална имуществена отговорност на управителя е обусловена не само от мандатното, но и от органното правоотношение между него и търговското дружество[5].

Отговорността на управителя не произтича от общата забрана да се вреди другиму, а от неизпълнението на задължения по правоотношение, породено от волеизявления на двете страни. Без значение е дали преди, или след възникването на правоотношението между страните е сключен договор за управление на търговското предприятие, или такъв договор не е сключен[6].

[1] Така Голева, П. Търговско право. Търговци. С., Нова звезда, 2018, с. 218

[2] Решение № 99 от 09.12.2019 г. по т. д. № 2823/2018 г. на ВКС, I т. о.

[3] Вж. Даскалов, В. Имуществена отговорност на управителя за вреди, причинени на дружеството, С., Сиела, 2019

[4] Вж. Решение № 125 от 15.01.2020 г. по т. д. № 1204/2018 г. на ВКС, II т. о.

[5] Така Решение № 70 от 07.06.2012 г. по търг. д. № 276/2011 г. на ВКС

[6] Така Решение № 150 от 29.05.2015 г. по гр. д. № 5272 / 2014 г. на ВКС, IV г. о.