МАРКА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

марка на Европейския съюз

Ключови думи: марка на европейския съюз, регистрация, адвокат, защита, търговски марки

 

адвокат д-р Маргарита Балабанова

 

Регистрацията на марка на Европейския съюз е валидна за всички държави — членки на ЕС! Валидността на марката на ЕС е 10 години. Тя може да бъде подновявана неограничено, като всяко подновяване е за срок от 10 години.

 

 

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ МАРКАТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Коя марка може да бъде регистрирана

Марката на Европейския съюз трябва да отговаря на две условия: да отличава стоките и услугите на един производител от тези на други производители и да бъдат представени по начин, който дава възможност на компетентните органи и на обществеността да определят ясен и точен предмет на защита, която се предоставя на техния притежател.

Кой може да придобие марка на Европейския съюз

Достъп до марката на Европейския съюз като правило имат всички видове заявители. Всяко физическо или юридическо лице, включително органите, основани съгласно общественото законодателство, може да бъде притежател на марка на Европейския съюз.

Кой може да подаде заявка за регистрация на марка на Европейския съюз

Всички физически и юридически лица от страни членки на Европейския съюз могат да се обръщат директно към Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост.

Заявители от страни, които не членуват в Европейския съюз, трябва да бъдат представлявани пред Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост.

 

Представителство пред Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост

Често пъти е препоръчително за извършване на действия пред Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост да се ползват услугите на оторизиран представител.

Опитът и съветите на специален професионален представител помагат на предприятия, които нямат служители с опит в областта на закрилата на марки, да избегнат трудностите, породени от недостатъчно познаване на закона, процедурите и сроковете за регистрация на марки.

Действия като представители пред Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост могат да изпълняват само практикуващи адвокати и професионални представители, вписани в поддържания за целта списък на Службата.

 

На какъв език трябва да се подаде заявката

Заявка за марката на Европейския съюз може да се подаде на всеки от официалните езици на Европейската общност и той се приема за първи език. Допълнително може да се посочи и втори език, избран измежду петте работни езика на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост, които са: испански, немски, английски, френски и италиански.

Всички действия пред Службата след приключване на регистрацията се извършват на втория език. Освен това заявителят приема, че вторият език ще може да се използва от трети лица за подаване на възражения срещу регистрацията, искания за отмяна или заличаване на регистрацията.

 

Ако заявката е подадена на един от петте работни езика на Службата, тогава езикът, който ще може да се използва за възражения срещу регистрацията и за процедури за отмяна или заличаване на регистрацията, може да бъде както първият език, така и посоченият от заявителя втори език, в зависимост от избора на възразяващата страна или молителя.

Как се подготвя заявка за марка на Европейския съюз: избор на знак

Изборът на единствена марка, която да се използва в редица страни с различни езици, култура, традиции и обичаи, изисква много по-внимателно обмисляне в сравнение с този на национална марка.

Подаване на заявка за регистрация на марка на Европейския съюз

Марката на Европейския съюз се заявява директно пред Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост. С регламента за изменение е отменена възможността за подаване на заявки за марки на ЕС чрез националните служби.

Заявката може да бъде предадена лично в приемната на Службата в Аликанте, да бъде изпратена по пощата, по куриер или по факс. Когато заявката е подадена по факс, не е необходимо допълнително да се изпраща оригиналният екземпляр.

Възможно е и така нареченото е-заявяване – заявката се изпраща чрез електронен формуляр по Интернет. Тъй като разходите за обработване на електронните заявки са по-малки, използването на този вид заявяване се поощрява, като основната заявителска такса е по-ниска.

ПРОЦЕДУРА ЗА РЕГИСТРАЦИЯ

Дата на заявяване

При получаване на заявката експерт на Службата проверява дали тя съдържа всичко необходимо и дали са платени таксите. Ако е нужно, от заявителя се иска да отстрани съществуващи нередности. Този етап завършва, като на заявката се дава дата на заявяване.

 

Абсолютни основания за отказ

Заявката може да бъде отказана от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост по абсолютни основания, свързани с характеристиките на заявената марка сама за себе си.

Публикуване на заявката

Ако няма абсолютни основания за отказ и ако заявителят не оттегли своята заявка, след като получи проучвателните доклади за наличие на по-ранни права, заявката се публикува в Бюлетина на марките на Европейския съюз, издаван от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост на всички официални езици на Европейския съюз.

 

Каква е ролята на Регистъра на марките на Европейския съюз

Регистърът на марките на Европейския съюз осигурява достъп до пълната информация за такива марки и техните притежатели. Вписването в Регистъра има ефект по отношение на трети лица относно правата върху марката на Европейския съюз.

След приключване на регистрационната процедура марката на Европейския съюз се вписва в Регистъра. Всяко прехвърляне, лицензиране или други свързани с марката права трябва да бъдат вписани в Регистъра, за да имат ефект по отношение на трети лица. Списъкът на стоките и услугите, за които е регистрирана всяка една марка, се вписват в Регистъра на всички езици на Европейския съюз, както и всяка друга информация, която трябва да бъде преведена, за да стане достъпна за гражданите на страните членки на Европейския съюз. Регистърът е и база данни, която е достъпна чрез Интернет и в която могат да се правят справки в реално време от националните ведомства по индустриална собственост в цял свят или чрез услугите на фирми и консултанти по индустриална собственост.

В Бюлетина на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственостсе публикува информацията, която се съдържа в Регистъра. Когато има претенция за цвят, марките се отпечатват цветни.

Какви права осигурява регистрацията на марка на Европейския съюз

Марката на Европейския съюз дава на притежателя й право на закрила срещу възпроизвеждане или имитиране на неговата марка на територията на Европейския съюз. Тя може да се прехвърля и лицензира.

Упражняване на правата, произтичащи от марката на Европейския съюз

Нарушенията на права върху марката на Европейския съюз се санкционират от съдилищата за марки на Европейския съюз, определени във всяка страна членка на Европейския съюз след процедура за установяване на нарушението.

Тези съдилища за Република България са определени от Закона за марките и географските означения и са Софийският градски съд като първа инстанция и Софийският апелативен съд като втора инстанция.

 

Източник: bpo.bg