Приложимост на правата за защита на потребителите към търговци

защита на потребителите

Ключови думи: защита на потребителите, търговци, кредит, банков кредит, съдлъжник, адвокат, потребителско право, Пловдив

 

Адвокат Маргарита Балабанова –

докторант по търговско право в ИДП при БАН

0883328927

 

Закона за защита на потребителите (ЗПП) цели  да осигури защита на следните основни права на потребителите: 

  1. право на информация за стоките и услугите;
  2. право на защита срещу рискове от придобиването на стоки и услуги, които могат да застрашат живота, здравето или имуществото им;
  3. право на защита на икономическите им интереси при придобиването на стоки и услуги при, нелоялни търговски практики и способи за продажба, неравноправни договорни условия и предоставянето на гаранции за стоките;
  4. право на обезщетение за вреди, причинени от дефект на стоки;
  5. право на достъп до съдебни и извънсъдебни процедури за разрешаване на потребителски спорове;6. право на образование по въпроси, отнасящи се до защитата им; 
  6. право на сдружаване с цел защита на интересите им;
  7. право на представителство пред държавните органи, вземащи решения по въпроси, които ги засягат.

 

Съгласно § 13 от допълнителните разпоредби на ЗПП по смисъла на този закон:

  1. „Потребител“ е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не са предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност.
  2. „Търговец“ е всяко физическо или юридическо лице, което продава или предлага за продажба стоки, предоставя услуги или сключва договор с потребител като част от своята търговска или професионална дейност в публичния или в частния сектор, както и всяко лице, което действа от негово име и за негова сметка.

С определение № 64/31.01.2020г. по т. д. № 489/2019г. на ВКС, I т.о. е допуснато и за проверка съответствието на обжалваното решение с практиката на ВКС, на осн. чл.280, ал.1, т.1 ГПК по правния въпрос:

Приложим ли е ЗЗП по отношение на физическите лица, встъпили в задължение на търговец- кредитополучател по договор за банков кредит ?

По този правен въпрос в постановените по реда на чл.290 ГПК от ВКС: Решение №38/23.06.2017г. по т.д. № 2754/2015г. на ВКС, I т.о., и Решение № 240/29.03.2018г. по т.д. № 1102/2017г. на ВКС, I т.о. и Решение № 50 от 26.06.2020 г. по т. д. № 489/2019 г. на ВКС, I т. о. (www.vks.bg) е възприето даденото в практиката на СЕС разрешение, че физическо лице – съдлъжник по договор за банков кредит или обезпечаващо кредит, по който кредитополучателят е търговец, може да има качество на потребител по Закона за защита на потребителя и да се позовава на неравноправност на клаузи в договора за кредит, ако действа за цели извън рамките на неговата търговска или професионална дейност.

Съдът извършва конкретна преценка, съобразно обстоятелствата и доказателствата по делото, с оглед установяване качеството „потребител“. Обезпечаването на дълг на търговско дружество от физическо лице, вкл. когато последното е съдлъжник, не може да се приеме като дадено за цел извън и независимо от всяка търговска дейност или професия, ако това физическо лице има тесни професионални/ функционални връзки с посоченото дружество, като например неговото управление или мажоритарно участие в същото.