Ключови думи: пострадали от ПТП, обезщетение, застрахователно право, адвокат
адвокат д-р Маргарита Балабанова
0883328927
- Легитимирани лица да търсят обезщетение при ПТП
На първо място, пострадали от ПТП са лицата, на които е причинена телесна повреда, с изключение на виновното за настъпването на ПТП лице.
Кръгът от лица, легитимирани да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена при непозволено увреждане смърт на близък, не е уреден в законодателството на Република България. Липсата на законодателна уредба е наложила за целите на правоприлагането лицата с право на обезщетение да бъдат определени от Пленума на Върховния съд /ВС/.
В случай на смърт право да получат обезщетение за неимуществени вреди от причинена смърт на техен близък са: неговите низходящи (деца), съпруг и възходящи (родители), отглежданото, но неосиновено дете, съответно отглеждащия го, както и лице, което е съжителствало на съпружески начала с починалия при непозволено увреждане, без да е бил сключен брак.
По изключение право на обезщетение при смърт има всяко друго лице, което е създало трайна и дълбока емоционална връзка с починалия и търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания, които в конкретния случай е справедливо да бъдат обезщетени (брат, сестра, баба, дядо и др).
Обезщетение се присъжда при доказани особено близка връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му вреди.
2. Обезщетение на пострадали от ПТП
Пострадали от ПТП имат право на обезщетение за всички причинени имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането.
2.1. Имуществени вреди, причинени на пострадали от ПТП
Имуществените вреди са два вида – претърпени загуби и пропуснати ползи. Претърпените вреди се изразяват в намаление имуществото на пострадалия, а пропуснатите ползи се изразяват в това, че в резултат от увреждането, увреденият не е могъл да реализира реални доходи.
При причиняване на смърт, близките на пострадалия имат право на обезщетение за накърнените им имуществени блага от лишаване от издръжка, когато действително са били издържани от него или са имали са право на издръжка и правото на обезщетение възниква когато вредата не може да бъде компенсирана от пенсията, на която имат право. Последователно застъпваното в практиката на ВКС становище е, че тази имуществена вреда е вид пропусната полза, която подлежи на обезщетяване в границите на действително понасяните вреди, съобразно получаваната издръжка, когато загубата не може да бъде покрита от наследствената пенсия, при съобразяване на правилото на чл. 142, ал. 2 СК. Така Решение № 163 от 04.10.2016 г. по т. д. № 3456/2015 г. на ВКС, I т. о.
При призната на пострадалия от ПТП 100% загубена работоспособност с потребност от чужда помощ пожизнено и установено от съдебномедицинска експертиза трайно състояние на негодност за професионален труд и за собствено самообслужване, което ще продължи до края на живота на пострадалото лице, бъдещите разходи за придружител непосредствено засягат имуществената сфера на пострадалото лице и съставляват негова имуществена вреда, представляват бъдещо сигурно намаляване на имуществото му, загуба поради заплащане на възнаграждение на придружител с оглед необходимостта от ежедневна чужда помощ пожизнено. Така Решение № 197 от 02.02.2015 г. по т. д. № 869/2012 г. на ВКС (www.vks.bg)
2.2. Неимуществени вреди, причинени на пострадали от ПТП
Обезщетението за неимуществени вреди обхваща всички болки страдания на пострадалите, които са настъпили и ще настъпят в бъдеще.
Неимуществените вреди са неизмерими с пари и затова следващото се за тях обезщетение се определя на принципа на справедливостта, очертан в чл.52 от ЗЗД.
При причиняване на смърт за обезщетението за неимуществени вреди от значение са възрастта на увредения, общественото му положение, отношенията между пострадалия и близкия и редица други обстоятелства, както и общественото разбиране за справедливост на даден етап от развитието на самото общество. Така Решение № 179 от 29.01.2016 г. по т. д. № 2143/2014 г. на ВКС, I т. о.
Обезщетението за неимуществени вреди възмездява най-близките на пострадалия в случай на неговата смърт, като предмет на установяване са действителните им лични отношения, отчуждение или взаимна привързаност може да е налице, както в ранна, така и при по-късна възраст, а възрастта, както на пострадалия, така и на низходящите му не съставлява самостоятелен критерий за съдържанието на връзката между тях.
3. Кой дължи обезщетение за причинените вреди от ПТП
Обезщетение може да се търси от виновния водач, причинил ПТП на основание чл. 45 ЗЗД, според който всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму.
Обезщетение може да се търси и от застрахователя на виновния водач. Обект на застраховане по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите е гражданската отговорност на застрахованите физически и юридически лица за причинените от тях на трети лица имуществени и неимуществени вреди, свързани с притежаването и/или използването на моторни превозни средства, за които застрахованите отговарят съгласно българското законодателство или законодателството на държавата, в която е настъпила вредата.
На трето място, в определени хипотези, застрахователно обезщетение може да се търси от Гаранционен фонд.
Гаранционният фонд изплаща на увредените лица от Фонда за незастраховани МПС обезщетения за:
1. имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания, причинени на територията на Република България от моторно превозно средство, което е напуснало местопроизшествието и не е било установено (неидентифицирано моторно превозно средство);
2. имуществени и неимуществени вреди вследствие на смърт или телесни увреждания и за вреди на чуждо имущество, причинени:
а) на територията на Република България, на територията на друга държава членка или на територията на трета държава, чието национално бюро на застрахователите е страна по Многостранното споразумение, от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на Република България и за което няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите;
б) на територията на Република България или на друга държава членка от моторно превозно средство, което се доставя в Република България от друга държава членка и не е било формално регистрирано в Република България, при условие че събитието настъпи в 30-дневен срок от приемането на моторното превозно средство от приобретателя и за моторното превозно средство няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите;
в) на територията на Република България от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на трета държава и за което няма гранична застраховка или сертификат „Зелена карта“;
г) на територията на Република България от моторно превозно средство, което обичайно се намира на територията на Република България или на територията на друга държава членка и владението върху което е било отнето чрез кражба, грабеж или друго престъпление; в този случай Гаранционният фонд изплаща обезщетение за вредите, причинени на имуществото на увредените лица, надвишаващи 400 лв.
За повече информация и контакти адвокат д-р Маргарита Балабанова