ОБЖАЛВАНЕ НА НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ ЗА НAРУШАВАНЕ НА ПРОТИВОЕПИДЕМИЧНИ МЕРКИ

наказателно постановление

Автор на правния анализ:

адвокат Маргарита Балабанова –

Докторант по Търговско право към ИДП при БАН

 

Ключови думи:  наказателно постановление,  обжалване, противоепидемични мерки, защитна маска, адвокат, Пловдив

 

  1. Противоепидемични мерки

При възникване на извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването въвежда противоепидемични мерки на територията на страната или на отделен регион. Тези мерки на територията на отделна област или община могат да се въвеждат и от директора на съответната регионална здравна инспекция.

Въведени противоепидемични мерки към настоящия момент са например: Всички граждани, когато се намират в закрити или на открити обществени места (в т.ч. транспортни средства за обществен превоз, търговски обекти, паркове, църкви, манастири, храмове, зали, улици, автобусни спирки и др.), са длъжни да имат поставена защитна маска за лице за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата (в т.ч. кърпа, шал и др.). Обществени са и местата, и пространствата, които са свободно достъпни, и/или са предназначени за обществено ползване. Това важи и за места, на които се предоставят обществени услуги. Тази мярка е установена със Заповед № РД-01-197/11.04.2020 г.

Със заповед (РД 01-143/20.03.2020Г.) се забраняват се пощенията на паркове, градски градини, спортни и детски площадки и съоръжения на открити и закрити обществени места.

Налице са и много други въведени мерки както на територията на цялата страна, така и в отделните области и общини.

Според закона, който наруши или не изпълни въведени с акт на министъра на здравеопазването или директор на регионална здравна инспекция противоепидемични мерки освен ако деянието съставлява престъпление, се наказва с глоба от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение от 1000 до 2000 лв.

Когато нарушението по ал. 1 е извършено от едноличен търговец или юридическо лице, се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение от 2000 до 5000 лв.

  1. Установяване на административно нарушение

Нарушенията по ал. 1 и 2 се установяват с актове, съставени от държавни здравни инспектори или от длъжностни лица, определени от директора на регионалната здравна инспекция, длъжностни лица, определени от директорите на областните дирекции на Министерството на вътрешните работи, или длъжностни лица, определени от кметовете на общини. Актът за установяване на административното нарушение се съставя в присъствието на нарушителя и свидетелите, които са присъствали при извършване или установяване на нарушението. Когато нарушителят е известен, но не може да се намери или след покана не се яви за съставяне на акта, актът се съставя и в негово отсъствие. При липса на свидетели, присъствали при извършването или установяването на нарушението, или при невъзможност да се състави акт в тяхно присъствие, той се съставя в присъствието на двама други свидетели, като това изрично се отбелязва в него.

При констатиране на административни нарушения актосъставителят може да изземва и задържа веществените доказателства, свързани с установяване на нарушението, както и вещите, които подлежат на отнемане в полза на държавата.

Актът за установяване на административно нарушение има законоустановено съдържание. Актът се подписва от съставителя и поне от един от свидетелите, посочени в него, и се предявява на нарушителя да се запознае със съдържанието му и го подпише със задължение да уведоми наказващия орган, когато промени адреса си. Когато нарушителят откаже да подпише акта, това се удостоверява чрез подписа на един свидетел, името и точният адрес на който се отбелязват в акта. Когато не може да се установи самоличността на нарушителя от актосъставителя, тя се установява от най-близката общинска администрация или поделение на Министерството на вътрешните работи.

При съставяне на акта лицето, което се твърди да е нарушител, може да направи възражения, които се отразяват в самия акт. Освен възраженията при съставяне на акта в тридневен срок от подписването му нарушителят може да направи и писмени възражения по него.

  1. Наказателно постановление

В двуседмичен срок от подписването на акта той се изпраща на наказващия орган заедно с възраженията, събраните доказателства и другите приложения към преписката. Когато нарушителят няма постоянен адрес в Република България, съставеният акт се предоставя незабавно на наказващия орган.

Наказателните постановления за нарушение на противоепидемични мерки се издават съответно от директора на съответната регионална здравна инспекция, директора на съответната областна дирекция на Министерството на вътрешните работи и кмета на съответната община.

Наказващият орган е длъжен да се произнесе по административнонаказателната преписка в месечен срок от получаването й. В случаите, когато нарушителя няма постоянен адрес в Република България наказващият орган се произнася в деня на получаване на административнонаказателната преписка. Наказателното постановление има законоустановено съдържание.

Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение. Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.

  1. Обжалване на наказателно постановление пред съд

Наказателно постановление подлежи на обжалване пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението.

Срокът за обжалване е кратък – седемдневен от връчването на наказателно постановление, а прокурорът може да подаде протест срещу него в двуседмичен срок от издаването му. Легитимирани да обжалват са нарушителят и поискалият обезщетение.

Обжалването на наказателното постановление  става чрез наказващия орган, който ги е издал. В седемдневен срок от получаване на жалбата наказващият орган я изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалваното постановление.

При разглеждане на делото пред районния съд се призовават нарушителят, поискалите обезщетение, включително и тези по чл. 55, ал. 2 , и учреждението или организацията, чийто орган е издал наказателното постановление, както и допуснатите от съда свидетели. Прокурорът може да участвува в производството пред съда, ако намери това за необходимо.

Районният съд в състав само от съдия разглежда делото по същество и се произнася с решение, с което може да потвърди, да измени или отмени наказателното постановление или електронния фиш.

Решението подлежи на касационно обжалване пред административния съд на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс.

С изменение на Закона за административните нарушения и наказания (ДВ, бр. 94 от 2019 г.) се предвиди, че в съдебните производства по обжалване на наказателни постановления страните имат право на присъждане на сторените разноски (напр. за заплатено адвокатско възнаграждение) по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

В полза на юридически лица или еднолични търговци се присъжда и възнаграждение в размер, определен от съда, ако те са били защитавани от юрисконсулт. Размерът на присъденото възнаграждение не може да надхвърля максималния размер за съответния вид дело, определен по реда на чл. 37 от Закона за правната помощ.

За контакти и повече информация – адв. Маргарита Балабанова